Wiele serwisów internetowych opiera się na rozpowszechniania utworów pobieranych automatycznie z innych serwisów (kanały RSS). Podmioty gromadzące takie treści wskazują, że :

  • udostępnienie treści za pośrednictwem kanałów RSS stanowi rozpowszechnianie utworów zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
  • umieszczanie na witrynie internetowej treści stanowiących wpisy osób prowadzących np. blogi internetowe stanowi rozpowszechnienie utworów zgodnie z art. 29 PrAut.

Powyższa interpretacja jest błędna:

Więcej >>

Antyranking kwiaciarni, salonów fryzjerskich, kosmetyczek, dentystów, zakładów pogrzebowych, biur rachunkowych, księgowych, aptek (rzetelnych lub nie) i in. - uwaga na oszustów

Poniżej załączam wzór sprzeciwu w przypadku otrzymania nakazu zapłaty w sprawie rzekomego umieszczenia firmy w ranking kwiaciarni, salonów fryzerskich, aptek, kosmetyczek, księgowych, dentystów czy też nawet zakładów pogrzebowych - do dostosowania w zależności od potrzeb. 

Z przyjemnością pomożemy każdej osobie, która padła ofiarą podobnego rankingu. Prosimy tylko o niezwłoczny kontakt i przesłanie zdjęć/skanów nakazu zapłaty i pozwu. Prosimy także o ostrożność w kopiowaniu treści poniższego wzoru sprzeciwu - nie aktualizujemy poniższego wzoru na bieżąco. Od czasu jego powstania taktyka powoda mogła się zmienić, może także podnosić nowe argumenty (treść tego wpisu i wzoru jest znana powodowi). 

Informacyjnie polecamy także następne artykuły:

  1. Dzienniku Internautów ("Umowę z tymi serwisami zawrzesz "wyświetlając stronę". Uwaga na internetowe rankingi fryzjerów, kwiaciarni itd.")
  2. Gazecie Prawnej (Kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze od firm),
  3. Gazecie Wrocławskiej ("Bezpłatny" katalog firm? Mogą z Ciebie zedrzeć kilkaset złotych!) 
  4. wyborcza.pl (Jedno kliknięcie i płacisz 490 zł. Uwaga na pseudokatalogi firm!) oraz na
  5. Portal Farmaceutyczno Medyczny (Uwaga na portal "Rzetelne apteki" ! Kliknięcie kosztuje!)
Więcej >>

Jeśli czytasz ten post, zapewne odkryłeś lub odkryłaś ostatnio, że Twoje zdjęcie zostało wykorzystane bez Twojej wiedzy i zgody. Krok po kroku wyjaśnimy Ci, co zrobić i dlaczego nie warto się poddawać.

1. Co mam zrobić?

Po pierwsze, ustal dane, które mogą być przydatne w dochodzeniu Twoich praw. Sprawdź, kto wykorzystał Twoje zdjęcie oraz w jaki sposób doszło do jego publikacji (Facebook, strony internetowe, materiały drukowane etc.). Zabezpiecz dowody- zapisz treść stron internetowych do pliku, zrób printscreeny (najlepiej w obecności świadka), zbierz materiały drukowane.

2. Czy to prawda, że aby zabezpieczyć dowody, muszę iść do notariusza?

Nie, nie jest to prawdą. Orzecznictwo sądowe przyjmuje, że dowodem w sprawie może być również zrzut ekranu czy zapis witryny do pliku. Sporządzenie tzw. protokołów stanu faktycznego u notariusza (lub komornika) jest stosunkowo kosztowne. Jakkolwiek protokół notarialny czy komorniczy jest najbardziej wiarygodnym dowodem, to w praktyce (pieniądze i czas) lepiej zabezpieczyć dowody we własnym zakresie.

Więcej >>

Podkategorie

O kancelarii

Jesteśmy trójjęzyczną polską kancelarią prawną. Specjalizujemy się w ochronie własności intelektualnej. Posiadamy duże doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej praktyki w renomowanych kancelariach prawnych. Naszym atutem są elastyczne modele rozliczeń pozwalające zapewnić przewidywalność kosztów po stronie klienta przy zachowaniu niezmiennego, wysokiego poziomu obsługi.

Więcej >>

Nasz zespół

Eryk jest radcą prawnym. Doświadczenie zawodowe zdobył prowadząc przez ponad dziesięć lat w polskich i międzynarodowych kancelariach,sprawy m.in. z zakresu własności intelektualnej, nieuczciwej konkurencji oraz prawa reklamy. Eric specjalizuje się w zwalczaniu handlu podrobionych produktów na wielką skalę, zwalczaniu piractwa oraz zabezpieczaniu zysków pochodzących z przestępstw.

eryk foto
Eric Rheims
Radca Prawny

WTR1000 - Recommended individual 20141 & 2017
World Trademark Review January 2014 & 2017

Laureat nagrody Eric Rheims został określony przez jednego ze swoich klientów “jednym z najlepszych doradców w regionie”. Eric Rheims dołączył do międzynarodowej kancelarii w 2012 roku i znacząco przyczynił się do zwiększenia jej możliwości zwalczania obrotu podrabianymi towarami. „Ma wiele znajomości (…) i jest niesamowicie zmotywowany. Sprawia, że czujesz się jakbyś był jego jedynym klientem.”